Quantcast
Channel: Aleksas Bartnikas – Voruta
Viewing all articles
Browse latest Browse all 18

Tolminkiemyje – tradicinė literatūros ir muzikos popietė „Svečiuose pas Donelaitį“

$
0
0

Lazdynėliuose. Emilijos Algaudės Bukontienės nuotraukos

Emilija Algaudė BUKONTIENĖ, Uljanovo (Kraupiško) vidurinės mokyklos mokytoja, www.voruta.lt

Tolminkiemio žemė – Donelaičio šventovė.

Lazdynėlių giraitė – dvasios tvirtovė.

Iš Mažos ir Didžios – lietuviai kartu,

Sujungtos širdys sustojo ratu.

Rūta Daujotaitė Leonova

            Kiekvienais metais paskutinįjį gegužės šeštadienį didžiojo būrų dainiaus žemėje Tolminkiemyje organizuojama tradicinė literatūros ir muzikos popietė „Svečiuose pas Donelaitį“. Į ją jau daug metų suvažiuoja moksleiviai iš visos Kaliningrado srities (Karaliaučiaus krašto), atvyksta svečiai iš Lietuvos. Šiemet šventėje dalyvavo daugiau kaip 150 dalyvių iš Kaliningrado (Karaliaučiaus), Gurjevsko (Noihauzeno), Gusevo (Gumbinės), Krasnoznamensko (Lazdynų), Černiachovsko (Įsruties), Uljanovo (Kraupiško). Atvyko pilnas autobusas K. Donelaičio draugijos narių iš Šiaulių (jos vadovė Izolina Lingienė). Šventę organizavo Kaliningrado srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas Aleksas Bartnikas ir Kaliningrado mokytojas Algirdas Karmilavičius, pagrindinis renginio organizatorius.

Kalba kultūros atašė R. Gacevičienė. Stovi G. Skmaročius ir A. Karmilavičius

            Pirmiausia atvykome į K. Donelaičio tėviškę Lazdynėlius. Mokiniams papasakojome apie poetą, jo tėviškę, nuopelnus Lietuvai, padėjome gėlių, uždegėme žvakelę. Pasidžiaugėme prie paminklo sutvarkyta aplinka, žydinčiomis gėlėmis. Aplinką tvarko Gusevo (Gumbinės) lietuviško ansamblio vadovė Gražina Koliago.

            Iš Lazdynėlių keturi autobusai pajudėjo Tolminkiemio link, kur muziejuje prasidėjo šventė.

Kaliningrado 35-ojo licėjaus solistė G. Averlingytė

            Lietuvos Respublikos generalinio konsulato kultūros atašė Raminta Gecevičienė pasveikino susirinkusius, padėkojo už gražią šventę K. Donelaičio Tolminkiemyje, kur poetas gyveno 37-erius metus, organizatoriams Aleksui Bartnikui ir Algirdui Karmilavičiui.

            Susirinkusius sveikino Kaliningrado srities istorijos ir meno muziejaus mokslinis bendradarbis Michail Badamšin.

Koncertuoja „Rūtelė“ (Gurjevskas)

            K. Donelaičio draugijos pirmininkas Euroregiono „Nemunas“ direktorius Gintaras Skamaročius pasidžiaugė, kad renginys tapo gražia tradicija, dėkojo muziejaus direktorei Liudmilai Silovai, organizatoriams Aleksui Bartnikui ir Algirdui Karmilavičiui ir visiems, kurie rūpinasi lietuviško žodžiu ir etnokultūra. Priminė, kad šioje žemėje išaugo tokie raštijos veikėjai kaip M. Mažvydas, K. Donelaitis, Vydūnas, kurio 150-osios gimimo metinės bus švenčiamos kitais metais, kad kultūra jungia kaimynines šalis.

            Muziejaus direktorė Liudmila Silova džiaugėsi, kad kasmet šventėje dalyvauja daug moksleivių ir svečių.

„Nadruvėlė“ (Gusevas)

Poetas iš Joniškio Jonas Ivanauskas kalbėjo apie K. Donelaičio reikšmę lietuvių literatūrai ir perskaitė savo kūrybos eilėraščius.

„Malūnėlis“ (Krasnoznamenskas)

            Atvykę moksleiviai atliko literatūrinę-muzikinę programą. Kaliningrado (Karaliaučiaus) 35-ojo licėjaus dainavo liaudies dainas ir deklamavo (vadovas A. Karmilavičius). Gurjevsko (Noihauzeno) vaikų ir jaunimo centro vaikų folkloro ansamblis „Rūtelė“ (vad. Irena Tiriuba ir Elena Jegorova) atliko folklorinę programą ir deklamavo eilėraščius. Černiachovsko (Įsruties) Pedagoginio instituto studentai deklamavo lietuvių poetų eiles. Deklamavo ir lietuvių liaudies dainas dainavo Gusevo (Gumbinės) 5-osios vidurinės mokyklos vaikų folkloro ansamblis „Nadruvėlė“ (vad. Gražina Koliago). Šventėje dalyvavo Černiachovsko (Įsruties) 4-osios vidurinės moksleiviai (vad. Ona Druseikaitė). Uljanovo (Kraupiško) vidurinės mokyklos moksleiviai deklamavo eilėraščius apie Tėvynę, K. Donelaitį ir Lietuvą (mokyt. E. A. Bukontienė).

I. Lingienė, T. Silova, A. Karmilavičius

            Kaip visada, didelis būrys ansamblio „Malūnėlis“ dalyvių atvyko iš Krasnoznamensko (Lazdynėlių) (vad. Alma Janvariova ir Jonas Asakavičius). Šis ansamblis dažnai dalyvauja įvairiuose Kaliningrado srities (Karaliaučiaus krašto) ir Lietuvos renginiuose. Ansamblis dainavo lietuvių liaudies dainas, skambėjo solisto Aleksejaus Ohman ir dueto Anos Trofimovos ir Angelinos Kotovos atliekamos dainos.

Uljanovo moksleiviai ir šventės organizatoriai

            Kaliningrado srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas Aleksas Bartnikas papasakojo apie Pilypą Ruigį. Tai kalbininkas, lietuvių raštijos darbuotojas, giesmių vertėjas ir kūrėjas, skelbęs lietuvių liaudies dainas. Buvo Gumbinės raj. (Gusevo) Valtarkiemio (Olchovatkos) evangelikų liuteronų kunigas, bendravo su K. Donelaičiu, rinko smulkiąją lietuvių tautosaką. P. Aleksas parinko jo surinktų mįslių, jas išvertė į rusų kalbą ir paskelbė konkursą, kuriame moksleiviai labai aktyviai dalyvavo ir džiaugėsi gautais prizais.

Prie kapo

            K. Donelaičio draugijos  Šiaulių skyriaus pirmininkė Izolina Lingienė, atvykstanti į Tolminkiemį jau 32-ąjį kartą, pasidžiaugė, kad šiauliečių talkos šiemet nelabai reikėjo, nes aplinka sutvarkyta, jie pasodino atsivežtas gėles. P. Izolina dėkojo A. Bartnikui, A. Karmilavičiui, muziejaus direktorei L. Silovai, įteikė suvenyrus ir, kaip ir kiekvienais metais, moksleiviams atvežė „Rūtos“ fabriko saldainių ir lietuviškų knygų.

            Asociacijos pirmininkas A. Bartnikas padėkojo moksleiviams, mokytojams ir visiems dalyviams už renginį, už tai, kad moksleiviai nori mokytis lietuvių kalbos ir išreiškė norą, kad iš Lietuvos būtų daugiau tokių organizatorių ir atvykstančių ekskursijų.

            Po renginio moksleiviai pietavo, nes organizatoriai jiems parūpino sausą davinį, jie gavo ženklelius su K. Donelaičio portretu, žurnalų „Donelaičio žemė“, bukletų iš parodų su grafikos ir gintaro darbais, skirtais K. Donelaičiui.

            Papietavę, pavaikščioję poeto takais, padėję gėlių ir uždegę žvakelę prie kriptos, tarsi pabendravę su poetu ir atsisveikinę iki kitų metų išvykome į Gusevą (Gumbinę) prie paminklo K. Donelaičiui.

Jasnoje Polianoje prie Žirgo skulptūros

            Džiaugiuosi, kad mūsų moksleiviai noriai dalyvauja šioje šventėje, žino apie poetą, kad kasmet atvykstame į Tolminkiemį, kai kuriais metais ne po vieną kartą. Šiemet į literatūros ir muzikos šventę važiavo mokyklos direktorius muziejininkas Jurij Uzercov, prieš 30 metų mokykloje įkūręs kraštotyros muziejų, kuriame daug medžiagos ne tik apie apylinkę, bet ir visą sritį, šio krašto šviesuolius. Kartu važiavo ir užklasinio darbo organizatorė Žana Gasparova. Direktorius išvykos metu papasakojo apie pravažiuojančias vietoves, sustojome Jasnoje Polianoje (Trakėnuose), kur 1732m. karaliaus Frydricho Vilhelmo I įsakymu įkurtas žirgynas, kur buvo auginama 1200 trakėnų veislės žirgų, atidengtas paminklas žirgui. Pabuvojome parke prie ąžuolo ir žirgo skulptūros.

            Gamta tą dieną nepagailėjo gero oro ir saulės, visų nuotaika buvo gera. Ačiū organizatoriams A. Bartnikui ir A. Karmilavičiui ir visiems prisidėjusiems prie šios šventės. Ačiū už saldžiąsias dovanėles ir gautus suvenyrus.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 18