Quantcast
Channel: Aleksas Bartnikas – Voruta
Viewing all articles
Browse latest Browse all 18

Kaliningrado srities lietuvių kultūros šventė „Laiko malūnas“

$
0
0

Aleksas BARTNIKAS, lietuvių kultūros šventės organizacinio komiteto narys, www.voruta.lt

    2017 spalio 6 dieną Kaliningrado srities Krasnoznamensko (Lazdynų) rajono miestelyje Dobrovolske (Pilkalnyje) įvyko 18-oji tradicinė lietuvių kultūros šventė, į kurią atvyko 31 kūrybinis kolektyvas ir 15 jaunųjų bei jau patyrusių amatininkų. Žavinga pasirinkimo šventės vieta. Pilkalnis yra turtingas lietuvių kultūros ir raštijos paveldu. Čia 18 ir 19 amžių sandūroje gyveno ir kūrė žymus švietėjas, lietuvių kalbos gramatikos autorius,  300 lietuviškųjų patarlių ir priežodžių, vokiečių-lietuvių ir lietuvių-vokiečių žodyno sudarytojas, pirmosios lietuvių kalba parašytos istorinės poemos „Pilkalnis“ ir lietuvių kultūros veikėjas Kristijonas Gotlibas Milkus. Įdomu ir tai, kad dabartinio Dobrovolsko herbas tapo tradiciniu, kuriame pavaizduoti trys auksiniai malūnai ir sidabrinė pilies sienos dalis. Tų Pilkalnio autentiškų  malūnų jau seniai nebėra. Juos primena tik miestelio aikštėje esantys mediniai maketai. Ir šventės pavadinimas susijęs su šiais istoriniais simboliais.

    Susirinkusius į šią gražią ir jaudinančią šventę dalyvius šiltai sveikino Krasnoznamensko miesto apygardos meras Vladimiras Sitniukas, kuris pasidžiaugė prasmingo bendradarbiavimo patirtimi su Šakių ir Jurbarko savivaldybėmis.    Krasnoznamensko rajone lietuvių gyvena apytikriai 15 procentų visų gyventojų… Taip pat sveikinimo žodžius tarė Kaliningrado regioninės lietuvių nacionalinės kultūrinės autonomijos pirmininkas Alvydas Muliuolis, Kaliningrado srities deputatų Dūmos pirmininko pirmasis pavaduotojas Aleksandras Bogdanovas, Lietuvos Respublikos konsulato Sovetske laikinai einantis konsulo pareigas Bronius Stasys Makauskas, Lietuvos Respublikos Generalinio konsulato Kaliningrade kultūros atašė Raminta Gecevičienė.

Nacionalinių kultūrinių visuomeninių organizacijų vardu susirinkusius pasveikino Kaliningrado srities nacionalinių kultūrinių bendrijų prezidiumo pirmininkas Nadiras Agejevas; Kaliningrado regioninės lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas Aleksas Bartnikas; regioninės visuomeninės organizacijos „Kultūros ryšiai: „Kaliningradas-Jakutija-Šiauriečiai“ pirmininkas Vladimiras Okojomovas.

    Šventės muzikos programą pradėjo Dobrovolsko (Pilkalnio) vaikų folkloro ansamblio „Malūnėlis“dalyvis Aleksejus Ochmanas, atlikęs iš Liudviko Rėzos dainyno dainą „Leisk mane tėveli žirgužį girdyti…“ Lietuvišką muziką įvairiais žanrais pristatė vaikų folkloro ansambliai „Rūtelė“ – vadovė Irena Tiriuba, „Nadruvėlė“ – vadovė Gražina Koliago, „Malūnėlis“ – vadovė Alma Janvariova, taip pat vaikų vokalinės grupės „Saulutė“ – vadovė Alma Janvariova; „Mokomės žaisdami“ – vadovė Tatjana Pavlova. Žiūrovų ovacijų sulaukė suaugusių  lietuviškų vokaliniai kolektyvai: Kaliningrado (Karaliaučiaus) vyrų ir moterų ansambliai „Pėnkė vaikee“ ir „Gabija“- vadovas Algirdas Karmilavičius; Sovetsko (Tilžės) moterų ansambliai „Tilzita“ ir „Birutė“ – vadovės Eugenija Jucienė ir Nijolė Kiseliova.

     Neišdildomą įspūdį paliko šventės svečių pasirodymas: lietuviškos tradicinės ir šiuolaikinės muzikos Jurbarko ir Virbalio kapelos „Santaka“ ir „Pliumpa“ – vadovai Petras Pojavis ir Alfonsas Juškevičius, Kaliningrado (Karaliaučiaus) lenkiškos muzikos ansamblis  „Krulevčanė“ ir ukrainietiškos dainos klubas „Svitanok“ – vadovai Andrejus Androsiuk ir Vladislavas Lysyj. Nustebino koncerto žiūrovus Kaliningrado (Karaliaučiaus) prūsų postfolko grupė „Kellan“- vadovas Ilja Ivašovas.

    Krasnoznamensko (Lazdynų) rajono saviveiklos kūrybiniai kolektyvai pradžiugino žiūrovus rusiška liaudės muzika. Tarpe jų vaikų folkloro ansamblis „Beseduška“ – vadovė Olga Cygankova;  vokalinis ansamblis „Ivuška“ ir kazokų dainos liaudės ansamblis “Ataman“- vadovas Jonas Asakavičius: liaudės folkloro ansamblis „Čebotucha“ – vadovė Ioanna Romanovskaja; kazokų dainų duetas „Stanica“ Nustebino Asakavičių šeimos vokalinis instrumentinis ansamblis, kuris tapo 2017 metų muzikuojančių šeimų konkurso „Gaidų pynė“ laureatu.

     Šventei gražiai pasiruošė ir solistai, kurie atliko įvairių tautų muziką. Tai Elizaveta Gizatullina, Alina Selivanova, Armida Chadirian, Arina Jančiaras.

    Daug dėmesio sulaukė dailiųjų amatų paroda. Lietuvių ir rusų liaudies meno tematika dirbinius paruošė patyrę amatininkai ir Kaliningrado (Karaliaučiaus) 32-osios gimnazijos moksleiviai – vadovė Viktorija Kuznecova.

   Neapsiėjo ir be lietuviškų vaišių ir patiekalų. Šventės dalyviai paskanavo cepelinų, šilkinės košės, šakočio ir įvairių saldumynų.

   Šventės dalyviai ir svečiai aukštai įvertino renginio lygį ir liko dėkingi jo pagrindiniams organizatoriams: Kaliningrado srities lietuvių regioninei nacionalinei kultūrinei autonomijai (projekto vadybininkas ir koordinatorius Algirdas Karmilavičius), Krasnoznamensko miesto apygardos administracijai ir tiesioginiams organizatoriams ir vykdytojams Almai Janvariovai ir Jonui Asakavičiui – vietos lietuvių kalbos ir etninės kultūros mokytojams ir Annai  Asakavičius -  Dobrovolsko (Pilkalnio) kultūros namų direktorei. Lietuvių kultūros šventę parėmė Kaliningrado vyriausybė. Moksleivių dalyvavimą renginyje parūpino Lietuvos švietimo ir mokslo ministerija bei Mažosios Lietuvos lietuviu draugija Čikagoje.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 18